معماری
خانه / اخبار / روابط تجاری ایران باروسیه

روابط تجاری ایران باروسیه

روابط تجاری فرانسه با ایران

قدمت روابط ایران و فرانسه به قرون وسطی باز می‌گردد که در طول سالیان متمادی نیز تحت تاثیر تغییرات سیاسی و منطقه‌ای، این روابط دچار تلاطم‌های بسیاری شده است. شاید نقطه عطف این روابط را در سالهای اخیر می‌بایست بعد از توافق ژنو دانست که دقیقاً ۶۸ روز پس از توافق هسته‌ای ژنو بزرگترین هیئت اقتصادی خارجی متشکل از کارفرمایان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی فرانسه در ایران حضور یافتند. پس از اعلام توافق ایران با گروه ۱+۵، اغلب اقتصادهای اروپایی همچون آلمان، ایتالیا و انگلستان آشکار یا پنهان، متمایل به گسترش مراودات تجاری با ایران شدند. در این میان اما فرانسه گوی رقابت را از سایر همسایگان اروپایی خود ربوده و با فرستادن دومین هیات بلندپایه تجاری خود با عضویت وزیر کشاورزی و وزیر مشاور در امور تجارت خارجی به همراه مدیران ۱۶۰ شرکت فرانسوی، قراردادهایی در حوزه کشاورزی، آموزش بانکداری و قطعه‌سازی با کشورمان به امضا رساند و دفتر تجارت فرانسه در تهران را تاسیس کرد.

دولت فرانسه پس از برجام، در اقدامی برد-برد، اجازه اتصال غول‌های اقتصادی این كشور به بازار پرپتانسیل ایران را صادر كرد و در این مسیر امكان معرفی توانمندی شركت‌های صادركننده خدمات فنی-مهندسی كشورش به بخش خصوصی ایران را به‌وجود آورد. رفع موانع مرتبط با تحریم ظالمانه علیه ایران از یكسو و بهبود چشم‌انداز سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از سوی دیگر، در حال حاضر به‌عنوان «دو عامل تحریك‌كننده سرمایه‌های اروپایی» سبب شده بخشی از نگاه صادركنندگان خدمات و فعالیت‌های زیرساختی و عمرانی فرانسه، به سمت ایران چرخش كند.

تامین تجهیزات حمل و نقل ریلی از طریق آلستوم، خدمات مربوط به اكتشاف و استخراج از چاه‌های نفت و گاز توسط توتال، تولید خودرو در ایران از جانب رنو، تامین ناوگان فرسوده هواپیما ازسوی ایرباس، ارائه خدمات عمومی مرتبط با محیط زیست، فاضلاب و تصفیه آب توسط شركت سوئز و همچنین انتقال تجربه شهرك‌سازی مسكونی به همراه آموزش مدیران ایرانی از‌سوی تشكل‌های بخش مسكن، از جمله خدمات و آپشن‌هایی است كه فرانسوی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران روی آنها حساب باز كرده‌اند.

طبق آمارهای یك شركت معتبر بین‌المللی در زمینه مشاوره استراتژیك و مدیریت با نام مكنزی، طی ١٠ ماه اول توافق هسته‌ای ایران با كشورهای ١+٥، حجمی معادل ٢٢٦ قرارداد بین‌المللی به ارزش ١٣٠ میلیارد دلار برای انواع فعالیت اقتصادی در كشور، با شركت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی امضا شده كه ٩ كشور جزو طرف‌های عمده تجارت با ایران در دوره جدید به حساب می‌آیند. ١٦ فقره از این تعداد قرارداد و توافق‌نامه، بین ایران و فرانسه به امضا رسیده است كه در ٦ زمینه شامل نفت و گاز، حمل و نقل ریلی، هوایی، خودرو، دارویی و بهداشتی و تجهیزات صنعتی می‌شود. اخیراً یك شركت بزرگ داروسازی نیز تصمیم گرفته یك كارخانه با سرمایه ١٠٠‌میلیون دلار در ایران احداث كند. در حال حاضر سهم ایران از كل صادرات فرانسه به كشورهای مختلف، حدود یك‌هزارم است كه در صورت تقویت روابط و اجرا از روی كاتالوگ، تقویت نیز خواهد شد.
نماد تجارت الکترونیک.
فروش مرغوبترین زعفران وزرشک صادراتی قاینات
شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان
ثبت ۱۳۵۰
شناسه ملی۱۴۰۰۶۷۲۹۳۷۱
تماس:
+۹۸۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

قیمتهای به روز در سایت

saffronaghele

همچنین ببینید

قیمت زعفران

سلام برای دریافت انواع قیمتهای زعفران بطور کلی وجزیی در بازار قاینات بر وری لینک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *