معماری
خانه / اخبار / زعفران ایرانی در المان

زعفران ایرانی در المان

ماجرای یک بسته زعفران سوغات قاین که صاحبش را به عرش برد

همه چيز از زماني شروع شد که پدر ايراني و مادر آلماني ثابت يک بسته زعفران از سفر به ايران با خود به آلمان آوردند!

به گزارش رويترز، زعفران زماني توسط پادشاهان پارسي کشت مي‌شد و اين اعتقاد وجود داشت که قدرت شفادهنده دارد، اکنون سبب رشد کسب و کارهاي کوچک آلماني شده است که چندين تن از اين گياه معطر را از ايران براي توليد محصولات غذايي عالي براي فروش به اروپا و حاشيه خليج فارس وارد مي‌کنند.

مايکل ثابت، مدير ارشد تجاري ايراني- آلماني که ۶ سال پيش شغل بانکي خود را رها کرد تا «مياسا جي‌ام‌بي‌اچ» (Miasa GmbH) را تاسيس کند؛ شرکتي که در حال حاضر هر سال درآمدهاي خود را ۲ برابر مي‌کند، مي‌گويد: «ما تلاش مي‌کنيم تا روح زغفران و جادوي درونش را تسخير کنيم.»

ثابت يکي از بسياري از تجار آلماني است فرصت‌هاي تجاري بزرگي را در ايران پس از لغو تحريم‌ها مي‌بيند. زيگمار گابريل اين هفته با يک هيئت بزرگ براي بازسازي روابط تجاري با ايران به اين کشور سفر مي‌کند.

ثابت گفت: «آلمان هميشه رابطه خوبي با ايران داشته است و من فکر مي‌کنم اين روابط توسعه مي‌يابد…من اميد دارم که پايان تحريم‌ها اجازه دهد که صادرات افزايش يابد و همچنين تاثير مثبتي بر واردات داشته باشد.»

«مياسا» مقادير زيادي از زعفران با کيفيت بالا را براي کاربرهاي صنعتي ارسال مي‌کند؛ همچنين ۲۰ محصول مختلف ديگر از نمک درياي با طعم زعفران گرفته تا عسل، برنج و حتي قهوه‌ نيز توليد مي‌کند که از طريق وب‌سايت اين شرکت يا در فروشگاه‌هاي لوکس برلين فروخته مي‌شود.

اين شرکت حتي مشروبات با طعم‌هاي مختلف از جمله زعفران توليد مي‌کند که با قيمت حدود ۴۴٫۹۰ دلار به ازاي هر بطري فروخته مي شود و حتي نوع‌هاي بدون الکل آن را براي فروش به مسلمانان توليد مي‌کند.

ثابت مي‌گويد اين تجارت با توجه به تقاضا براي کالاهاي ويژه «غذاهاي عالي» و افزايش شوهاي آشپزي و شهرت در حال رشد آشپزي غرب آسيا، به سرعت در حال رشد است. سوئد يکي از بزرگ ترين مشتريان زعفران است چراکه اين ادويه نقش اساسي در غذاهاي کريسمس بازي مي‌کند.

وي افزود اما در حاشيه خليج فارس، بيشتر مشتريان به دنبال محصولات پکيجي نظير برنج زعفراني هستند.

ثابت در ابتدا تلاش کرد که زعفران را در جنگل سياه آلمان توليد کند اما خيلي زود دريافت که محصول هر گياه زعفران براي توليد به ميزان مورد نياز در مقياس فروش صنعتي بسيار اندک است.

وي توضيح داد: «هر ۱۰۰ گياه تنها يک گرم زعفران توليد مي‌کند.. از اينرو تصور کنيد مزارع چقدر بايد بزرگ باشند که يک کيلو توليد کنند.»

ايران نزديک به ۹۰ درصد زعفران جهان را توليد مي‌کند. فکر تاسيس شرکت مياسيا زماني متولد شد که پدر ايراني و مادر آلماني ثابت يک بسته زعفران از سفر به ايران با خود به آلمان آوردند.

وي ادامه داد: «من شيفته زعفران شدم.. پس تصميم گرفتم که وارد يک ماجراجويي جديد شوم.»

«اين کار افق جديدي براي من گشوده است. من به زبان فارسي بازگشتم و چيزهاي بسياري ياد گرفتم.»
شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان
ثبت ۱۳۵۰
+۹۸۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶
@saffronaghele

همچنین ببینید

قیمت زعفران

سلام برای دریافت انواع قیمتهای زعفران بطور کلی وجزیی در بازار قاینات بر وری لینک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *