معماری
خانه / اخبار / زعفران ایران در حال نابودی

زعفران ایران در حال نابودی

با كمال تاسف بايد عرض كنم طبق اطلاعاتى كه توسط فعالين هلندى، اسپانيايى و فرانسوى
و در مسير يك مشاركت علمى، پژوهشى در اختيار بنده قرار گرفته
اينده نه چندان خوبى براى زعفران و معاش كشاورزان زعفران، طى سالهاى اتى رقم خواهد خورد . كما اينكه افت بيش از يك ميليونى قيمت زعفران ، با رسيدن توليد به حدود ٣٠٠تن ( اشباع بازار) از نشانه هاى اوليه ان است . ضمن ارسال برخى از مستندات مربوط به هدف گذارى هلند و اسپانيا توجه شما را به اين نكته معطوف ميدارم چنانچه هرچه زودتر نسبت به اصلاح الگوى زراعت و فراورى محصول اقدام ننماييم بايد منتظر فاجعه سال ٨٤ براى زعفران و در نتيجه تضعيف معاش مردم مناطق و شهرهاى زعفرانخيز كشور باشيم . توصعه مكانيزاسيون در زراعت و فراورى زعفران . مزيد بر كاهش قيمت تمام شده ، باعث افزايش كيفيت و رفع الودگى خواهد شد و اين همان نكته كليدى است كه با احقاق ان ديگر نبايد نگران افزايش توليد و بر هم خوردن عرضه و تقاضا بود و همچنين نياز به توصعه كاشت ، خود به معنى ايجاد اشتغال است . انچه تا كنون مانعى بوده بر سر برندينگ و عدم افزايش تقاضاى جهانى ، الوده بودن و ارگانيك نبودن محصول است ، حال انكه با استفاده از روشهاى توليد مكانيزه حتى اگر سرانه مصرف جمعيت ٧/٥ميلياردى جهان در هر سال فقط
٢/ گرم به عنوان غذا، دارو، چاشنى و رنگ باشد . بالغ بر١٥٠٠تن زعفران مورد نياز است كه فعلا صنايع دارويى كلاسيك و غير سنتى از استفاده ان به دليل عدم انطباق با موازين لازم محرومند . انچه هلند و اسپانيا و فرانسه در پى آنند همين نكته كليديست .
متاسفانه روش توليد زراعى و فراورى زعفران مانع بزرگيست براى بازاريابى
متنوع تر از آنچه تا كنون انجام شده ،
بايد بپذيريم كه بازار مصرف داخلى و خارجى اين محصول در زمينه هاى غذايى ( البته با توجه به اعمال محدوديتهاى نظارتى بهداشتى و كيفى در كشورهاى مقصد) به حد اشباع رسيده و چنانچه اقدام لازم در راستاى افزايش و تثبيت كيفيت ، با هدف ايجاد بازار هاى جديد ، صورت نگيرد فاجعه در راه است. !!!!

شرکت تعاونی کشاورزی عاقله قهستان ثبت ۱۳۵۰

۰۹۱۵۳۶۲۸۹۵۶

۰۹۳۶۴۵۶۸۳۴۷

همچنین ببینید

قیمت زعفران

سلام برای دریافت انواع قیمتهای زعفران بطور کلی وجزیی در بازار قاینات بر وری لینک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *